Loading. Please wait...

فراخوان سفرقند

 

فراخوان سفرنامه نویسی سفرقند افغانستان

 

فراخوان سفرنامه‌نویسی سفرقند

 

 

قصه از آن روزی شروع شد که پایم را از نقطه‌ی صفر مرزی یک قدم فراتر گذاشتم و رسما وارد خاک افغانستان شدم. درست از همان لحظه،‌ خاک این سرزمین دامنم را گرفت و از چند دقیقه بعد هم شیفته‌ی مردم و زبان دری با آن لهجه‌ها‌ی زیبا شدم. بی‌اغراق از همان آغاز دلم را باختم به تک‌تک مردم و گوشه‌‌گوشه‌ی خاک افغانستان. دو ماه زندگی در این کشور و دیدن بخش زیادی از خاک آن، هر روز مرا شیفته‌تر از پیش ‌می‌کرد. این میزان از علاقه، دلبستگی و وابستگی‌ام به این سرزمینِ کهن، مرا بر این واداشت که گام خیلی کوچکی بردارم برای تلاش در حفظ اصالت زبان دری و نیز گردآوری مجموعه‌ای از خاطرات و داستان‌ سفرهای دوستانم به این زبان شیرین؛ که روزی قصه‌های‌شان را با لهجه‌ی زیبای خودشان شنیده‌ام.

سفرقند نامش را از “قند پارسی” وام گرفته است.

 

سفرنامه چیست؟

سفرنامه‌نویسی یکی از سبک‌های ادبی است که در آن شخصی که به سرزمین‌های دیگر سفر کرده، دیده‌ها، شنیده‌ها، تجربیات، رخدادها و احساساتش را درباره آن سرزمین‌ها برای آگاه کردن دیگران در قالب کتابی می‌نویسد. (منبع: ویکی‌پدیا)

از طرفی هر سفر و سفرنامه می‌تواند پیام‌های نهفته‌ی زیادی در دل  خود داشته باشد که شاید بیان داستان‌ها و تجربیات سفر، راهگشا شود برای آیندگان و مسافران دیگر.

در زیر می‌توانید چند نمونه سفرنامه که توسط من و دوستانم با سلیقه‌ و سبک‌های متفاوت نگارش شده است را مطالعه بفرمایید.

 

شرایط شرکت در فراخوان

 

چه افرادی می‌توانند سفرنامه‌های خود را برای ما ارسال نمایند؟

تمام افغانستانی‌های عزیز در سراسر دنیا. با هر سن و سال، فارغ از این‌که زادگاه‌شان کجاست، کجا بزرگ شده‌اند و اکنون کجا زندگی می‌کنند. تنها اصالت و ملیت این عزیزان است که اهمیت دارد.

همچنین ایرانی‌هایی که به افغانستان سفر کرده‌اند. آن‌ها نیز می‌توانند داستان سفر خود به این کشور را ارسال کنند.

 

مقصد سفر کجا باید باشد و مدت زمان آن چند روز؟

مقصد می‌تواند هر گوشه‌ای از این کره‌ی خاکی باشد. شاید سفرِ ما یک گردش نیم‌روزی باشد به زیارت شاه‌عبدالعظیم و یا سفری یک روزه به بند قرغه در کابل، شاید چند روز گردش در بامیان باشد و حتی سفری طولانی‌مدت به اروپا و هر گوشه‌ی دیگری از دنیا!

ˮسفرنامه‌هایی که مقصد آن‌ها هر بخشی از کشور افغانستان باشد از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.“

 

هدف از این فراخوان

کوشش ما بر حفظ زبان پارسی دری و اصالت آن است. در این پروژه تلاش می‌شود مجموعه‌ای از آثار و داستان‌های سفر به زبان شیرین دری و به‌صورت یک‌جا گردآوری شود. امید می‌رود با استقبال از این فراخوان و پروژه، مجموعه‌ای ارزشمند از آثار شما عزیزان را داشته باشیم. تلاش ما بر این است، از میان آثار منتشر شده در این وب‌سایت بهترین آن‌ها را در قالب کتاب صوتی و پادکست با صدای شخص نویسنده و به زبان دری منتشر کنیم.

ˮسفرنامه‌هایی که مقصد آن‌ها افغانستان است در این پروژه اهمیت زیادی دارند. نشان دادن هر گوشه از این کشور، فرهنگ، آداب و رسوم، زیبایی‌ها و حتی سختی‌های سفر و زندگی در افغانستان به آن دسته عزیزانی که سال‌ها از وطن خود دور مانده‌اند و نیز سایر مردم، ارزش والایی دارد.“

شما می‌توانید همیشه داستان سفرهای خود را برای ما ارسال کنید. در صورتی‌که استقبال از این پروژه زیاد باشد در آبان‌ماه به کمک اسپانسرها مسابقه برگزار خواهیم کرد. 

 

روش‌های ارسال سفرنامه

شما باید ابتدا سفرنامه‌ی خود را در یک فایل ورد و به فارسی تایپ نمایید. درصورتی‌که متن شما حاوی عکس می‌باشد قایل ورد را به همراه عکس‌ها در یک فولدر ریخته و تبدیل به فایل ZIP کنید. حال سفرنامه را به سه طریق می‌توانید به دست ما برسانید.

روش اول: عضویت در سایت و آپلود مستقیم فایل زیپ از طریق منوی ارسال سفرنامه

روش دوم: ارسال فایل زیپ به آدرس ایمیل Nava.jamshidi@yahoo.com

روش سوم: ارسال به تلگرام با آی‌دی: safarqandinfo

 

تماس با ما

راه‌های ارتباطی با ما، پرسیدن سوالات و مطرح کردن مشکلات از چند طریق فراهم است:

1- فرم تماس با من از منوی سایت

2- ارسال ایمیل به یکی از دو آدرس زیر:

nava.jamshidi@yahoo.com

3- پیج اینستاگرام به آی‌دی nava.jamshidi

4- تلگرام به آی‌دی: safarqandinfo

 

با تشکر

نوا جمشیدی

 

لطفا پیش از ارسال سفرنامه، قوانین سایت و سفرنامه‌نویسی و سایر اطلاعات تکمیلی را از اینجا مطالعه نمایید.

ارسال سفرنامه

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

show main info details details Like 7

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts